Rejzek Lukáš |
Výpočet šroubových spojů |
Diplomová práce |
V běžných spojích jsou šrouby uloženy v dírách s vůlí. Při konstrukci je snaha navrhnout spoje tak, aby byl šroub namáhán na tah v ose popř. na tlak. Šrouby přenášející sílu kolmo k ose jsou namáhány na střih a proto musí být uloženy v díře s přesahem. Zatěžující síla může být stálá nebo proměnlivá.
Šrouby zatížené osovou silouPři zjišťování stavu musíme rozlišit, zda jsou šrouby utahovány ve stavu nezatíženém, nebo zatíženém (např. napínací šrouby). V případě, že je šroubový spoj ve stavu nezatíženém, tak v ose šroubu působí síla FA, šroub je namáhán prostým tahem. Navrhneme šroub pomocí průřezu jádra As (tzv. nebezpečného průřezu) z rovnice pevnosti v tahu: As - je průřez jádra (mm2) FA - zatěžující síla (N) σtD - dovolené napětí v tahu (MPa)
Průřez jádra As bývá uveden v tabulkách u příslušného závitu. Šrouby jsou normalizované, takže k vypočtenému průřezu jádra vyhledáme nejbližší vyšší normalizovaný průřez jádra a tomu pak vyhledáme podle tabulek odpovídající velký průměr závitu. Dovolené napětí ve šroubu σtD volíme podle materiálu. Pro klidná zatížení u šroubů z oceli 11373 bývá σtD = 100 MPa, pro oceli 11500 je σtD = 120 MPa. Při proměnlivém zatížení se dovolené napětí snižuje. Také musíme brát v úvahu výrobu šroubu. Při výrobě mohou vzniknout v jádře trhlinky, které jsou příčinami poruch šroubu. Z těchto důvodů se u šroubů v hrubém a středním provedení snižuje dovolené napětí na 80%. U jemných šroubů při stejně velkém průměru závitu je větší průřez jádra, proto mají i větší únosnost.
Šrouby namáhané silou kolmo k jejich oseU spojů s vůlí by mohla síla působící kolmo k ose šroubu způsobit posunutí spojených součástí (obr. 17a,b). Šroub se může naklonit a je namáhán v ohybu. Vzniklé napětí v ohybu je několikanásobně větší než napětí v tahu. Proto se zabýváme možnostmi jak tomuto jevu předcházet.
Je-li zatěžující síla klidná, můžeme ji přenášet třecí silou ve styčných plochách mezi spojovanými součástmi. Tření zvýšíme dostatečným utažením šroubu tak, že v něm vyvodíme přepětí a šroub opět počítáme na tah s určitou mírou bezpečnosti k (k>2), tj. poměr třecí síly ve stykové ploše a zatěžující síly:
FA - osová síla ve šroubu (N) FZ - zatěžující síla (N) f - součinitel smykového tření ve stykových plochách Závisí na jejich drsnosti, bývá f=0,1 až 0,25.
Proměnlivou sílu lze zachytit odlehčovacími vložkami (obr. 18), nebo lícovaným šroubem do díry (obr. 17c), který je namáhán smykem.
Obr. 18. Zachycení síly odlehčovací vložkou - kolík, pero (vlevo). Drážkováním ve styčné ploše (vpravo).
Při použití lícovaných šroubů se provádí kontrola na smyk - smykové napětí:
τSD - dovolené smykové napětí - najdete v tabulkách (MPa) |