Hydrodynamická čerpadla (odstředivá či lopatková)

      Mechanická energie pohonu se prostřednictvím pohybu oběžného kola s lopatkami nejprve přeměňuje na kinetickou energii kapaliny a ta potom v další části čerpadla na tlakovou energii kapaliny. Obecně můžeme konstatovat, že se používají pro vyšší objemové průtoky a nižší tlaky.

3. HYDRODYNAMICKÁ ČERPADLA

OSU

      Důležitou částí všech hydrodynamických čerpadel je oběžné kolo s lopatkami. Princip funkce těchto čerpadel spočívá v tom, že poté co čerpaná kapalina vstoupí sacím otvorem do čerpadla, dostane se mezi lopatky rotujícího oběžného kola. Vlivem odstředivé síly je tato kapalina tlačena ven z oběžného kola, které jí zároveň přivádí stále více energie, takže její rychlost případně i tlak narůstají.

     

Rozdělení:   - podle směru výtoku kapaliny z oběžného kola - radiální, axiální, diagonální

                       - podle polohy hřídele - horizontální, vertikální a šikmo uložená (méně častá).

HYDRODYNAMICKÁ ČERPADLA

1. radiální - kapalina vstupuje axiálně a vystupuje radiálně (kolmo k ose oběžného kola)

2. axiální - kapalina vstupuje i vystupuje z oběžného kola axiálně (rovnoběžně s osou)

3. diagonální - kapalina vstupuje do oběžného kola axiálně a vystupuje diagonálně (šikmo k ose)

      V případě potřeby bývá v praxi používáno více čerpadel najednou. Pak bývají řazena sériově (jedno čerpadlo za druhým) k dosažení vyšších výstupních energií nebo paralelně (vedle sebe) k dosažení větších průtoků. Někdy toto bývá vyřešeno přímo konstrukcí čerpadla. Existují čerpadla vícestupňová, kdy je na jednom hřídeli uloženo více oběžných kol. Čerpaná kapalina vystupující z prvního oběžného kola je převedena do následujícího oběžného kola, kde je jí opět zvýšena energie (tedy sériové řazení oběžných kol). Z posledního oběžného kola je čerpaná kapalina převáděna k výstupnímu otvoru s požadovanými parametry. Existují také čerpadla s paralelním řazením oběžných kol, takovým říkáme víceproudová čerpadla.

      Většina hydrodynamických čerpadel musí být před spuštěním naplněna (zalita) kapalinou, protože prázdné čerpadlo si kapalinu samo nenasaje. Výjimkou jsou čerpadla konstruovaná jako samonasávací (například čerpadla hasičských stříkaček).

6. KONTROLNÍ ÚKOLY

              6.1 KLÍČ K ŘEŠENÍ