Nastavit jako domovskou stránku Nastavit jako domovskou stránku       Přidat k oblíbeným Přidat do oblíbených Česká verze stránek   English version
.: Botanická zahrada PřF OU, Slívova 32, 711 00 Slezská Ostrava :.
 
Botanická zahrada
KBE PřF
Ostravská univerzita

Botanická zahrada

    se nachází v městském obvodu Slezská Ostrava na ulici Slívova 32. Slouží jako odborné botanické pracoviště využívané k výuce botanických vědních disciplin, ale také k vědeckým účelům. V prostorách botanické zahrady se vyučuje rovněž didaktika biologie pro studenty učitelství a předměty aplikované botaniky. Mimo vlastní výuku jsou na BZ realizované bakalářské a diplomové práce naších studentů.

   Počátky historie zahrady sahají do roku 1968, kdy Pedagogická fakulta koupila malé zahradnictví. Zahrada nesla název Pokusný pozemek katedry biologie, a sloužila výuce pěstitelských prací. V roce 1991 byla zahrada oficiálně přejmenována na Botanickou zahradu. později v roce 1995 se postavil nový skleník typu LUR o rozměrech 6x15 m. V současné době mimo uvedený skleník bot.zahr. využívá další dva starší skleníky o rozměrech 15 x 4 m. celková výměra zasklené plochy je tedy cca 210 m2 . Zahrada je orientována na mírném jižním svahu v nadmořské výšce 240 m ( ve středu zahrady ) a její dnešní výměra je 5200 m2.

   V roce 2005 se Botanická zahrada PřF OU stala zakládajícím členem Unie botanických zahrad České republiky. http://www.ubzcr.cz/

   Samotná botanická zahrada je funkčně rozdělena na dvě části, venkovní a skleníkovou plochu. Mezi venkovní výsadby se řadí záhony letniček, zeleniny, léčivek, technických plodin, záhony okrasných trvalek a vzhledem k velikosti botanické zahrady menší výsadba základních druhů dřevin. V skleníkovém areálu botanické zahrady se pěstují tropické a subtropické rostliny. Jsou zde k vidění především taxony z čeledí Bromeliaceae, Crassulaceae, Orchideaceae, Aizodeaceae, Liliaceae, Asphodelaceae. V současné době se v BZ pěstuje cca 1200 taxonů rostlin. Za zmínku také stojí, že v BZ jsou umístěny herbářové depozitáře naších domácích výtrusných a cévnatých rostlin v celkovém počtu cca 1000 položek.


 
Přístupů:5354
  Na vrch stránky.  

Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional

Copyright © 2008 Jiří Ardielli All rights reserved.